Organising committee

General chair

Khalid Al-Begain (University of Glamorgan, Wales, UK)

Programme chairs

Dieter Fiems (Ghent University, Belgium)
Jean-Marc Vincent (INRIA, Grenoble, France)

International Programme Committee

Sergey AndreevTampere University of Technology, Finland
Jonatha AnselmiBasque Center for Applied Mathematics, Spain
Konstantin AvrachenkovINRIA Sophia-Anitipolis, France
Jeremy BradleyImperial College London, UK
Herwig BruneelGhent University, Belgium
Giuliano CasaleImperial College, UK
Hind CastelInstitut Telecom-Telecom SudParis, France
Koen De TurckGhent University, Belgium
Alexander DudinBelarusian State University, Belarus
Antonis EconomouUniversity of Athens, Greece
Paulo FernandesPontifical Catholic University of Rio Grande do Sul, Brasil
Jean-Michel FourneauUniversity of Versailles, France
Rossano GaetaUniversity of Turin, Italy
Marco Gribaudo Politecnico di Milano, Italy
Yezekael HayelUniveristy of Avignon, France
Andras HorvathUniversity of Turin, Italy
Helen Karatza Aristotle University of Thessaloniki, Greece
William KnottenbeltImperial College, UK
Lasse LeskeläUniversity of Jyväskylä, Finland
Remco LitjensTNO ICT, The Netherlands
Don McNickle University of Canterbury, New Zealand
Panayotis MertikopoulosEcole Polytechnique, Paris, France
Yoni NazarathySwinburne University of Technology, Australia
José Niño-MoraUniversidad Carlos III de Madrid, Spain
Antonio PachecoInstituto Superior Tecnico, Portugal
Balakrishna PrabhuLaas-CNRS, France
Matteo Sereno University of Turin, Italy
Bruno SericolaINRIA Rennes - Bretagne Atlantique, France
Janos Sztrik Lajos Kossuth University, Hungary
Miklos TelekBudapest University of Technology, Hungary
Nigel ThomasUniversity of Newcastle, UK
Corinne TouatiINRIA Grenoble, France
Dietmar TutschUniversity of Wuppertal, Germany
Kurt Tutschku University of Vienna, Austria
Benny van HoudtUniversity of Antwerp, Belgium
Sabine WittevrongelGhent University, Belgium
Katinka WolterHumboldt University of Berlin, Germany
Michele ZorziUniversity of Padova